SOČ 2024

Ve čtvrtek 22. 2. 2024 se uskutečnilo na gymnáziu školní kolo Středoškolské odborné činnosti (SOČ) v oboru Teorie kultury, umění a umělecké tvorby. Letošního ročníku se zúčastnil Vojtěch Eibel z oktávy s prací Tvorba zpěvníku písní Jana Blahoslava.

Školní kolo SOČ

Ve čtvrtek 22. 2. 2024 se uskutečnilo na gymnáziu školní kolo Středoškolské odborné činnosti (SOČ) v oboru Teorie kultury, umění a umělecké tvorby. Letošního ročníku se zúčastnil Vojtěch Eibel z oktávy s prací Tvorba zpěvníku písní Jana Blahoslava. Porotu tvořila koordinátorka školního kola Mgr. Bc. Petra Mrázová, PhDr. Jana Chocholáčová a PaedDr. Eliška Suchánková.

Předkládaná práce je mimořádným příspěvkem pro poznání a interpretaci muzikologického díla Jana Blahoslava. Vojtovi se podařilo zpřístupnit Blahoslavovy texty, jež byly napsány dobovým písmem, které autor na základě náročného paleografického rozboru identifikoval jako švabach. Důkladně rozebral zejména Ivančický kancionál, který byl poprvé vytištěn v Ivančicích před 460 lety. Na základě odborné literatury sjednotil dosud roztříštěné informace o autorství písní Jana Blahoslava a dokázal stanovit, na kterých písních z kancionálu se J. Blahoslav nějakým způsobem podílel (složil hudbu, text, nebo obojí, upravil texty i hudbu aj.) a všechny tyto písně, kterých je více než 70, Vojta sjednotil do zpěvníku. Ten dále doplnil o dnešní formu notace realizovanou počítačovým programem tak, aby mohli současní zpěváci písně Jana Blahoslava bez problémů interpretovat.

Vytvořil tedy sborník písní (zpěvník), ze kterého mohou po více než 460 letech dnešní mladí zpěváci čerpat. A to se již i prakticky stalo. Několik písní v úpravě V. Eibela interpretovali studenti Pěveckého sboru Gymnázia Jana Blahoslava v Ivančicích v roce 2023 na koncertech věnovaných 500. výročí narození Jana Blahoslava nejen v Ivančicích, ale také v místě jeho rodiště – v Přerově.

Díky této práci mohou současní hudebníci převádět Blahoslavovy písně do vícehlasů, aranžovat je jako orchestrální skladby, zpracovávat je jako folkově laděné písně atd. Zkušení informatici by mohli přepisovat texty psané švabachem do současné formy písma, nebo také převádět písně do nového způsobu notace.

Vojta tak ve své pozoruhodné práci oživil Blahoslavovu hudební činnost a zpřístupnil ji po téměř 500 letech dnešním mladým zpěvákům.

Ve středu 28. 2. 2024 se na gymnáziu uskutečnilo školní kolo Středoškolské odborné činnosti (SOČ) v oboru Molekulární biologie, kterého se zúčastnila Mariana Kissová ze septimy s prací Primární řasinky. Porotu tvořily Mgr. Bc. Petra Mrázová (garant školního kola a předsedkyně poroty), Mgr. Lucie Vlachová a Mgr. Kateřina Dočkalová.
Mariana navštěvovala pravidelně výzkumnou laboratoř, která se zabývá studiem centrozomů a cilií na různých buněčných modelech. Tato tematika zažívá v posledních letech veliký rozvoj. Poznání anomálií řasinek má význam pro léčbu chorob, které poruchy řasinek způsobují. Mariana projevila zájem nejen o teoretickou práci v podobě bohaté literární rešerše, ale zejména se aktivně zapojila v laboratorních činnostech. Po zaškolení na pracovišti byla schopna pod odborným dohledem samostatně provést řadu experimentů s využitím různých laboratorních, molekulárně-biologických a biochemických přístupů. Samostatně také řadu experimentů vyhodnotila, připravila jejich výstup a následně svoje výsledky odprezentovala na odborném labmeetingu. Získala i nemalé množství zajímavých výsledků.

Krajské kolo SOČ

Dne 7. 5. 2024 se konalo na Gymnáziu tř. Kpt. Jaroše v Brně krajské kolo SOČ. Z našeho gymnázia soutěžili dva zástupci. V oboru 05 – Molekulární biologie to byla Mariana Kissová (7. A). Tématem a názvem její odborné práce byla Primární cilia. V oboru 15 – Teorie kultury, umění a umělecké tvorby prezentoval svoji práci s názvem Tvorba zpěvníku písní Jana Blahoslava Vojtěch Eibel (8. A). Oba představili svoji práci velmi úspěšně. Mariana udivila odbornou porotu svojí pečlivostí při počítání velikého množství cilií pod mikroskopem. Vojtova práce byla odbornou porotou hodnocena velmi kladně jak po stránce odborné, tak i pravopisné. Byl opakovaně vyzdvižen i jeho příjemný jazykový projev, kterým nejen prezentoval svoji práci, ale také bezchybně odpovídal na odborné dotazy poroty. 

Jsme velmi rádi, že Vojtova práce byla ohodnocena 1. místem s postupem do celostátního kola, které se bude konat ve dnech 21. – 23. června 2024 v Pardubicích.  Děkujeme Vojtovi nejen za vynikající odbornou práci, ale také za prezentaci našeho gymnázia a důstojné vyvrcholení oslav 500. výročí narození Jana Blahoslava (oslavovali jsme v loňském roce) a připomenutí 460. výročí vydání Ivančického kancionálu.