Budeme si povídat s Ing. Kateřinou Orságovou, která na GJB Ivančice složila maturitní zkoušku v roce 2018 a poté zahájila studium na Fakultě jaderné a fyzikálně inženýrské Českého vysokého učení technického v Praze.
V roce 2023 získala inženýrský titul v oboru Jaderné inženýrství – jaderné reaktory a v současné době pracuje jako technolog reaktorové fyziky – specialista v Jaderné elektrárně Temelín.
Katko, díky, že jsi souhlasila s rozhovorem pro náš zpravodaj.
To já děkuji! Moc mě těší, že na mě milé ivančické gymnázium ani dlouhých šest let po maturitě nezapomnělo, tak jako jsem já ani v nejmenším nezapomněla na něj. Kdykoli narazím na novou zprávu o své středoškolské alma mater, pokaždé se raduji z nových a nových úspěchů jejích studentů i vyučujících; vyučujících, z nichž mnoho v průběhu gymnaziálních studií vedlo i mě, a bezděky mi tak pomáhalo stát se tím člověkem, kterým jsem dnes.
Dnes je z tebe jaderná inženýrka. Jak a kdy jsi přišla na to, že se chceš věnovat fyzice, a zrovna jaderné fyzice?
Celý rozhovor s Kateřinou si můžete přečíst zde.
Projekt České hlavičky je vědecká soutěž pro nadané studenty středních škol. Je organizován a realizován společností Česká hlava PROJEKT, z. ú., ve spolupráci s Ministerstvem školství, mládeže a tělovýchovy ČR, Vysokou školou ekonomickou v Praze a sponzorskými partnery projektu.
Vojtěch Eibel (maturoval na našem gymnáziu na jaře 2024) tuto soutěž v kategorii Merkur „Člověk a společnost“ vyhrál a byl mu předán diplom Českých hlaviček a cena Vysoké školy ekonomické v Praze na galavečeru dne 23. 9. 2024, který v SONO Centru v Brně moderoval Daniel Stach a natáčela Česká televize. (https://www.ceskatelevize.cz/porady/14693371288-ceske-hlavicky/)
Vojto, základ tvojí odborné činnosti byl ve velmi úspěšně obhájené závěrečné práci, kterou jsi zpracovával v rámci ukončení studia na gymnáziu. Jak se tvoje činnost dostala do Středoškolské odborné činnosti (SOČ), co průběh této soutěže od školního přes krajské a celostátní kolo vyžadoval?
Psaní mé závěrečné práce mě velmi bavilo a po její obhajobě na gymnáziu jsem měl stále chuť s prací dále pokračovat. Když jsem se tedy dozvěděl o soutěži SOČ, rozhodl jsem se, že se této soutěže zúčastním. Celý rozhovor s Vojtou si můžete přečíst zde.
Filip Široký absolvoval naše gymnázium v roce 2015.
Kdo by čekal, že z žáka 9.třídy se po příchodu do 1. ročníku GJB Ivančice a po absolvování Fakulty informatiky MU časem stane špičkový mladý vědec, pracující ve vědeckém centru CERN v Ženevě a zkoumající srážky protonů na nejvýkonnějším urychlovači světa LHC (Large hadron collider) 2×7 TeV ?
A stalo se.
Hned po příchodu na „gympl“ přišel Filip s námětem na projekt, který následně realizoval. Později při návštěvě své sestry ve Velké Británii ho napadlo požádat o stáž u jaderného reaktoru prostřednictvím agentury v Bristolu. Bylo mu vyhověno. Odvážnému (a nadanému) štěstí přeje.
Filipe, začněme od začátku: Kdy vznikl Tvůj zájem o fyzikální a matematické obory?
Celý rozhovor je k dispozici zde.
Gymnázium Jana Blahoslava Ivančice, p.o.
Lány 2, 664 91 Ivančice
Telefon (recepce): 511 193 193
Telefon (ředitel školy): 511 193 110
606 706 680
E-mail: reditel@gjbi.cz
Všechna práva vyhrazena © 2024 Gymnázium Jana Blahoslava. Tvorba webu dwgd.cz